A házfelújítást sokan nem veszik annyira komolyan, mint az építkezést. Pedig akik csak kalákában, szívességből dolgoznak, sokszor nagyobb veszélynek teszik ki magukat, mint gondolnák. Cikkünk arra hívja fel a figyelmet, hogy kisebb munkák során, házfelújításkor is vegyük figyelembe a munkavédelem szabályait.
Kire vonatkoznak a munkavédelmi szabályok?
Ha egy felújításon vagy építkezésen profi csapat dolgozik felelős műszaki vezetővel, akkor egyértelmű a helyzet. A kivitelező és a műszaki vezető feladata gondoskodni a jogszabályok és munkavédelem követéséről.
Mi a helyzet, ha a házfelújításban magunk is segédkezünk vagy bevonjuk családtagjainkat? Alapvető, hogy a munkavédelmi szabályok mindenkire vonatkoznak, aki az építkezési területen tartózkodik. Így kivétel nélkül mindenki kötelesen hordani a szükséges védőfelszerelést és követni az előírásokat.
Ki a felelős baj esetén?
Építkezés, házfelújítás esetén mindig a kivitelező és felelős műszaki vezető felel az ott dolgozók testi épségéért. Ez akkor is igaz, ha egy kaláka-munkással történik baleset. Ha pedig olyan munkálatok során történik a baj, melyeknek nem neveztünk meg felelős műszaki vezetőt, nagy bajba kerülhetünk. Ilyen esetben az építtető tehető felelőssé, anyagi és jogi értelemben is.
Milyen védőeszközök szükségesek?
A fentiek tudatában, ha mi vagyunk a felelősek egy házfelújításért, akkor mindenképp tartassuk be a munkavédelem előírásait. Ezekről bővebben olvashattok Munkavédelem az építőiparban című cikkünkben. A védőfelszerelésről se feledkezzünk meg:
- Zajvédelem: füldugót, fültokot vagy zajvédő sisakot kell biztosítani 85 dBA felett.
- Légzésvédelem: maszk, álarc vagy félálarc lehet szükséges a részecskék vagy gázok ellen.
- Szemek védelme: védőszemüveg vagy álarc viselése kötelező veszélyes kémiai anyagok esetén.
- Végtagok védelme: hőhatás, vegyi agyag, elektromosság vagy fizikai behatás ellen védelmet jelenthet speciális kesztyű, illetve a munkavédelmi bakancs.
Tipp: Munkavédelmi eszközöket forgalmazó üzletben vagy webshopban nem csak vállalkozók vásárolnak. Egy biztonságos munkavédelmi bakancs mindenkinek szükséges az építőiparban.
Összegzés: Házfelújításnál gyakori, hogy a munka nagy részét mi magunk akarjuk megoldani. Javasolt azonban minden munkálatot szakember bevonásával végezni. Mindig tartsuk szem előtt, hogy a biztonság az első, s igazodjunk a munkavédelem szabályaihoz.