Szivattyú választás előtt fontos kideríteni milyen mélyen van a víz a kútban, amelyhez a beszerzendő szivattyút csatlakoztatni kívánjuk. A nyugalmi vízszint az a földfelszíntől mért vízszint, amelyre beáll í vízfelszín, ha a kútból nincs vízkivétel. Az üzemi vízszint az a szint, amelyen beáll a vízfelszín a kút folyamatos szivattyúzása mellett.
Wilo búvárszivattyú
Az üzemi vízszint fontos adat, mert az alapján két nagy csoportra osztjuk a kutakat. Azokból a kutakból, amelyek üzemi vízszintje nem mélyebb, mint kilenc méter egy a talajfelszínre telepített külső szivattyú segítségével kinyerhető a víz. A kilenc méternél mélyebben fekvő vízszintű kutak estében búvárszivattyúra van szükség a víz felszínre hozatalához.
A Wilo búvárszivattyú tökéletesen megfelel a feladatra.
Az üzemi vízszint jelentősen befolyásolja a szivattyú választást mert minél mélyebben van a víz a kútban annál nagyobb a szivattyú teljesítményigénye, amelynek nagy része a víz felszínre hozatalához szükséges. Például: egy 60 liter/perces névleges teljesítményű szivattyú 1,5 méterről 50 liter/percet szállít szabad kifolyáson*, 9 méterről ez az érték már csak 15 liter/perc.
Ennek tükrében látszik, hogy ugyan ahhoz a kerti locsoláshoz mélyebben lévő víz esetében nagyobb teljesítményű szivattyút kell választanunk, például a Wilo szivattyúk közül.
A kút hozama meghatározó adat
Fontos információ, hogy mennyi a kút hozama, vagyis mennyi vizet tud adni a kút. A kiinduló adat a szivattyú választáshoz a kút hozama és a kút üzemi vízszintje. A vízigényhez való viszonyításnál tekintettel kell lenni arra, hogy a túlterhelt kútból homokot fog felszívni a szivattyú, a homok pedig tönkre fogja tenni a szivattyút.
Például a Debrecen környékifúrt kutakra jellemző a 40 mm-es esetenként a 32 mm-es átmérőjű cső, 20-50 liter/perc vízhozammal. Szivattyúválasztás előtt, ha tehetjük próbáljuk ki. Kölcsönkérhetünk egy szivattyút a szomszédtól vagy ismerőstől így meghatározhatjuk a pontos üzemi vízszintet és a vízhozamot. A kölcsön szivattyú kb. 30 percig kell járatni és meg kell nézni, hogy mennyi idő alatt tölt meg egy ismert űrtartalmú vödröt.
Például: A kölcsönkért 80 l/perces szivattyú a 10 literes vödröt 15 másodperc alatt töltötte meg.
–> ebben az esetben 60 :15 x 10 = 40
Az alábbi táblázatból kideríthető, hogy a 80l/perc teljesítményű szivattyú hány méteres üzemi vízszintél ad 40 liter vizet.
Ha már tudjuk mennyi vízre van szükségünk a felszínen akkor a szükséges vízmennyiség és a megkapott üzemi vízszint metszetéből megtudhatjuk mekkora teljesítményű szivattyúra van szükségünk l/percben mérve.
Ha a víz, buborékokat tartalmaz, szaga van mindenképpen gázleválasztós szivattyúban kell gondolkodni.
Amennyiben a rendelkezésünkre állnak a kiindulási adatok eldönthetjük milyen célból választjuk a szivattyút. A szivattyú várható terhelése a nyomó oldalon módosíthatja a választást.
Szivattyú az öntözéshez
- Öntözésre: ez estben azt kell meghatározni milyen típusú locsolásra akarjuk használni.
Slaggal való locsolás esetén, ha a szivattyúra csak slag kerül, esetleg a végére locsolópisztoly, a locsolást kézzel végezzük, akkor az 50-60 liter/perces szivattyú az ajánlott. Ha nagyobb a vízigény és a kút elbírja, akkor lehet nagyobb teljesítményűt választani.
Szórófejes locsolás földbe szúrható öntözőfejekkel vagy gyorsabban akarjuk befejezni a locsolást akkor a 70-80 liter/perces, 4,6 baros szivattyú az ajánlott, de nagyobb vízigény esetén és ha a kút elbírja lehet nagyobb teljesítményűt választani.
Öntözőrendszerhez: földből kiemelkedő öntözőfejek működtetéséhez 70-100 liter, 5,6 baros szivattyú ajánlott. A pontos típus és teljesítmény meghatározásához kérjük szakember segítségét. A kiválasztás több paraméter alapján történik: a kút hozama, a vezeték hossza, szórófejek száma…
A locsolópisztoly, illetve az öntözőfejek nem lehetnek tartósan zárva, mert az károsíthatja a szivattyút. Ha gondot okoz a szivattyú kézi ki-be kapcsolása, akkor meg kell oldani a vezérlést.
Ha nagy mennyiségű vízre van szükség, de a kút nem ad elegendő vizet, akkor javasolt ciszternás rendszert kialakítani. A kútból egy kisebb teljesítményű szivattyú tölti a ciszternát, ahonnan egy nagyobb teljesítményű szivattyú továbbítja az öntözőrendszerhez vagy a házi vízellátó rendszerhez.
Házi vízellátás
Házi vízellátásra: ha házi vízellátás megoldása a szivattyú választás célja akkor 70-80 liter/ perces, 4,6 baros szivattyú a leginkább javasolt megoldás. A ház méreteinek és a vízigénynek a függvényében ez változhat. Ebben az esetben hidroforként nyomáskapcsolóval kell ellátni a szivattyút és áramláskapcsolót kell beépíteni a rendszerbe.